.yt-box-single-post { padding-right: 10px; padding-left: 10px; } | نوای دلها سخنان معصومین و بزرگان و اشعار مذهبی|اشعار فرزند و جوان| سوگ پدر|
سخنان معصومین و بزرگان و اشعار مذهبی|اشعار فرزند و جوان| سوگ پدر|

سخنان معصومین و بزرگان واشعارمذهبی 09132054876 محمد صادق کاظمی

51:121.6K

مداحی ترحیم در اصفهان با اکوی رایگان با نوای محمد صادق کاظمی09132054876

مداحی ترحیم در اصفهان و باغ رضوان با تعرفه و مصوبه شورای شهر و سازمان باغ رضوان که حداقل قیمت در اصفهان می باشد و مطمئن باشید که جلسه خوب و رضایت بخش و ماندگار و خاطره انگیز خواهید داشت و البته مداحی ترحیم بر اساس نظر وسلیقه شما انجام خواهد شد.

تلاوت قرآن و خواندن اشعار ویژه مجالس ترحیم   وتصانیف دلنشین با نوای محمد صادق کاظمی 09132054876

۴۰ حدیث قابل استفاده درمجالس ختم پدر و مادر

و خدای تو حکم فرموده که، هیچ کس را جز او نپرستید و به پدر و مادر نیکی کنید اگر هر دو یا یکی از آنها به پیری برسند (که موجب رنج و زحمت باشند) زنهار کلمه ای که رنجیده خاطر شوند مگو و کمترین آزار به آنان مرسان و با ایشان با احترام و بزرگوارانه سخن بگو.و همیشه پر و بال تواضع و تکریم را با کمال مهربانی نزدشان بگستران و بگو: پروردگارا، به پدر و مادرم رحمت و مهربانی فرما، آنگونه که آنان مرا در کوچکی تربیت کردند.پیشگفتارگر چه هستی ما از خداست، لیکن سبب زندگی و وجود ما، پدر و مادر است و ما شاخه ای از وجود این دو عزیزیم و میوه ای از بوستان محبت و تربیت و مهر و عاطفه بی نظیر پدر و مادریم.انسان فراموشکار، وقتی به قدرت و موقعیتی رسید، دوران عجز و کوچکی خویش را از یاد می برد و پدر و مادر و زحمات طاقت فرسای آنان را فراموش می کند، و چه ناسپاسی و کفرانی بدتر از این؟انسانیت و اخلاق ایجاب می کند که پاسدار این دو گوهر باشیم و در حال حیاتشان از نیکی و احسان و پس از مرگشان از صدقات و یاد نیک غفلت نکنیم. ما امتداد وجودی والدین خودیم و فرزندان ما تداوم وجود مایند، چگونگی برخورد ما با پدر و مادر و احترام و نیکی ما به آنان سبب می شود: که فرزندان ما نیز در نسل آینده، حق شناس و قدردان و نیکوکار به بار آیند. فرزندان ما همانگونه خواهند بود که ما با والدین خویش رفتار می کنیم.

ادای حق والدین و انجام سپاس زحمات آنان نیز مانند حق خدا و شکر نعمتهایش از عهده توانائی ما خارج است و تنها باید زبان به عجز بگشائیم و بال تواضع و فروتنی به زیر پای آندو فرشته بگستریم.با اینحال، توجه به مقام پدر و مادر و شناخت قدر و منزلت آنان نزد خداوند، زمینه ادای بخشی از حق بزرگ آنان را فراهم می سازد.روایاتی که در این مجموعه چهل حدیث والدین مطالعه می کنید، ما را با گوشه ای از وظایف خود در برابر والدین آشنا می کند.توفیق الهی یارمان باد که از نیکوکاران به پدر و مادر خویش به حساب آئیم چرا که رضایت خدا در رضایت آنان است.خدایا! ما را قدردان زحمات پدر و مادر بگردان.خدایا! ما را به تربیت نسلی با ایمان و حق شناس و پاکدل و نیکوکار موفق بدار

مردی خدمت پیامبر اکرم(ص) آمد و گفت:

پدر و مادر پیری دارم که به خاطر انس با من مایل نیستند به جهاد بروم، رسول خدا(ص) فرمود:پیش پدر و مادرت بمان، قسم به آنکه جانم در دست اوست انس یکروز آنان با تو از جهاد یکسال بهتر است. (البته در صورتی که جهاد واجب عینی نباشد)ابن مسعود می گوید: از پیامبر گرامی(ص) سؤال کردم محبوبترین کار پیش خدا کدام است؟فرمود: نماز در وقت،گفتم: بعد از آن چه چیز؟فرمود: نیکی به پدر و مادر،گفتم: بعد از آن چه چیز،فرمود: جهاد در راه خدهرفرزند نیکو کاری که با مهربانی به پدر و مادرش نگاه کند در مقابل هر نگاه، ثواب یک حج کامل مقبول باو داده می شود، سؤال کردند، حتی اگر روزی صد مرتبه به آنها نگاه کند؟فرمود: آری خداوند بزرگتر و پاکتر است. 74،خداوند متعال فرمان داده سه چیز همراه سه چیز دیگر انجام گیرد:1 – به نماز همراه زکات فرمان داده است، پس کسیکه نماز بخواند و زکات نپردازد نمازش نیز پذیرفته نمی شود.2 – به سپاسگزاری از خودش و پدر و مادر فرمان داده است، پس کسی که از پدر و مادرش سپاسگزاری نکند، خدا را شکر نکرده است.3 – به تقوای الهی فرمان داده و به صله رحم، پس کسی که صله رحم انجام ندهد تقوای الهی را هم بجا نیاورده است.

امام صادق(ع) فرمود:

نیکی به پدر و مادر نشانه شناخت شایسته بنده خداست. زیرا هیچ عبادتی زودتر از رعایت حرمت پدر و مادر مسلمان به خاطر خدا انسان را به رضایت خدا نمی رساند.

بحار الانوار، ج 74، ص 77.من اصبح مطیعا لله فی الوالدین اصبح له بابان مفتوحان من الجنة و ان کان واحدا فواحدا.:کسی که دستور الهی را در مورد پدر و مادر اطاعت کند، دو درب از بهشت برویش باز خواهد شد، اگر فرمان خدا را در مورد یکی از آنها انجام دهد یک درب گشوده می شآنکه پدر و مادرش را خشنود کند، خدا را خشنود کرده و کسی که پدر و مادر خود را به خشم آورد، خدا را به خشم بینا موسی بن عمران ی؟.هنگامی که حضرت موسی(ع) مشغول مناجات با پروردگارش بود، مردی را دید که در زیر سایه عرش الهی در ناز و نعمت است، عرض کرد: خدایا این کیست که عرش تو بر او سایه افکنده است؟کسی که دوست دارد عمرش طولانی و روزیش زیاد شود، نسبت به پدر و مادرش نیکی کند و صله رحم بجای آوردیا میسر قد حضر اجلک غیر مرة و لا مرتین، کل ذلک یؤخر الله اجلک، لصلتک قرابتک، و ان کنت ترید ان یزاد فی عمرک فبر شیخیک یعنی ابویک.حنان بن سدیر می گوید: در حضور امام صادق(ع) بودیم که میسر هم در میان ما بود، از رابطه خویشاوندی سخن به میان آمد،

امام صادق(ع) فرمود:

ای میسر چند بار اجل و مرگ تو فرا رسیده و هر بار خداوند آن را به خاطر صله رحم با خویشاوندانت تاخیر انداخته است، اگر می خواهی خداوند عمر تو را زیاد کند به پدر و مادرت نیکی کن.

مردی خدمت پیامبر(ص) آمد و گفت: ای رسول خدا به چه کسی نیکی کنم؟

فرمود: به مادرت، عرض کرد، بعد از او به چه کسی؟

فرمود: به مادرت، گفت: سپس به چه کسی؟فرمود: به مادرت، سؤال کرد: سپس به چه کرسول خدا(ص) فرمود:

به پدرانتان نیکی کنید تا فرزندانتان به شما نیکی کنند، از زنان مردم چشم پوشی کنید تدیگران نسبت به زنهای شما چشم پوشی کنند.

سال رجل رسول الله(ص): ما حق الوالد علی ولده؟ قال: لا یسمیه باسمه، و لا یمشی بین یدیه، و لا یجلس قبله و لا یستسب له.از امام کاظم(ع) نقل شده که فرمود:مردی از پیامبر خدا(ص) سؤال کرد: حق پدر بر فرزند چیست؟ حضرت فرمود: 1 – او را با نام صدا نکند 2 – در راه رفتن از او جلو نیفتند. 3 – قبل از او ننشیند. 4 – کاری انجام ندهد که مردم پدرش را فحش بدهننگاه محبت آمیز فرزند به پدر ومادر

 

ابی ولاد می گوید:

معنای آیه «و بالوالدین احسانا» را از امام صادق(ع) پرسیدم، فرمود:

احسان به پدر و مادر اینست که رفتارت را با آنها نیکو کنی و مجبورشان نکنی تا چیزی که نیاز دارند از تو بخواهند. «یعنی قبل از درخواست آنان » نیازشان را برچشمهایت را جز از ری دلسوزی و مهربانی با پدر و مادر خیره مکن و صدایت را بلندتر از صدای آنها نکن دستهایت را بالای دستهای آنها مبر، و جلوتر از آنان راه مرو.ما یمنع الرجل منکم ان یبر والدیه حیین او میتین، یصلی عنهما و یتصدق عنهما و یحج عنهما و له مثل ذلک، فیزیده الله(عز و جل) ببره و صلاته خیراً کثیراً.چه چیز مانع شخص می شود وقتی که پدر و مادرش زنده یا مرده اند به آنها نیکی کند، باین صورت که به نیت آنها نماز بخواند، صدقه بدهد، حج بجا بیاورد و روزه بگیرد، زیرا اگر چنین کند ثواب آنها به پدر و مادر می رسد و به خود شخص هم همانقدر ثواب داده می شود، به علاوه خداوند متعال به واسطه کارهای نیک و نماز او خیر زیادی به او عطا می کند.

در سه چیز خداوند متعال به احدی اجازه ترک آنها را نداده است.

1 – ادای امانت به مرد نیکوکار و فاسق.

2 – وفای به عهد و پیمان نسبت به نیکوکار و فاسق.

3 – نیکی به پدر و مادر، نیکو کار باشند یا فاسق و لا ابالی.

بر الوالدین واجب، و ان کانا مشرکین و لا طاعة لهما فی معصیة الخالق.

در نوشته حضرت رضا(ع) به مامون آمده که:

نیکی به پدر و مادر واجب و لازم است اگرچه مشرک و کافر باشند، ولی در معصیت خدا نباید اطاعتشان کرد.

رسولخدا(ص) فرمود:

کسی که قبر پدر و مادر یا یکی از آندو را در هر جمعه یکبار زیارت کند خداوند او را می بخشد و او را نیکوکار می نویسد..

از امام رضا(ع) نقل شده که فرمود:

رسول خدا(ص) فرمود:

نسبت به پدر و مادر نیکوکار باش تا پاداش تو بهشت باشد ولی اگر عاق آنها شوی جهنمی خواهی بود.اگر خداوند چیزی کمتر از اف (اوه) گفتن سراغ داشت از آن نهی می کرد: و اف گفتن از کمترین مراتب عاق شدن است. نوعی از عاق شدن اینست که انسان به پدر و مادرش تیز نگاه کند. (خیره شود).امام صادق(ع) فرمود:

کسی که از روی نفرت به پدر و مادرش که باو ستم کرده اند نگاه کند، نمازش در درگاه الهی پذیرفته نمی شود

 1. غمگین کردن پدر و مادر

کسی که پدر و مادر خویش را غمگین سازد عاق والدین شده است. (حق آنها را رعایت نکرده است.)

امام صادق(ع) فرمود:

پدرم مردی را دید که پسرش همراهش راه می رفت و به بازوی پدر تکیه کرده بود، (وقتی این جریان را دید) تا زنده بود از روی ناراحتی و خشم با او صحبت نکرد.امام صادق(ع) فرمود:هر کس با این سه نفر کشمکش کند خوار می گردد:پدر، سلطان حق و شخص بدهکار.پیامبر خدا(ص) فرمود:

از عاق والدین شدن بپرهیزید، زیرا با اینکه بوی بهشت از مسافت هزار سال به مشام می رسد، عاق والدین و کسی که قطع رحم کند آن بو را احساس نخواهد کرد. (یعنی بیش از هزار سال از بهشت فاصله دارد.

امام صادق(ع) فرمود:

در قیامت خدا به چهار گروه نظر رحمت نخواهد کرد:

مردی خدمت رسول خدا(ص) رسید و گفت: ای رسول خدا، من هیچ کار زشتی نمانده که انجام نداده باشم، آیا می توانم توبه کنم؟

رسول خدا(ص) فرمود: آیا هیچیک از پدر و مادرت زنده هستند؟ گفت: بله،

پدرم. حضرت فرمود: برو به او نیکی کن (تا آمرزیده شوی). وقتی او راه افتاد پیامبر(ص) فرمود: کاش مادرش زنده بود. (یعنی اگر او زنده بود و به او نیکی می کرد، زودتر آمرزیده می شد.)

………………………………………………….

توصیه های #طب سنتی برای #مداحان:

??اگر #مداح هستید باید مرتب ورزشهای حنجره یعنی تمرینها و برنامه منظم آواز خواندن داشته باشید، همانند یک ورزشکار که برای مسابقات از عضلاتش باید خوب کار بکشد و تمرین کند و ورزش منظم داشته باشد، آب برگه زرد آلو با انجیر خشک برای لینت حنجره خوب است که می توانید آنرا یا به صورت خام یا در خورشها استفاده کنید.

** در اولین قدم برای اینکه شدت گلودرد بیشتر نشود بهتر است اجازه ندهید هوای سرد و یا مایعات خنک به آن برسند. این باعث می شود تا زمان درمان کاهش پیدا کند و گلوی شما در شرایط بهتری باشد.دوری از تغذیه چرب ، سرخکردنی و ترشیجات بالاخص به هنگام سرماخوردگی .

** جوش شیرین نیز می تواند گزینه خوبی برای از بین برد گلو درد باشد. مقدار بسیار کمی از آن را در داخل آب گرم حل کنید و این محلول را قرقره کنید. توجه داشته باشید که اصلا نباید جوش شیرین وارد بدن شما شود.

* دوری از آب یخ ، بستنی ، آب خیلی خنک ، آبمیوه های کارخانه ای .

* موقع خستگی جسم به حنجره فشار وارد نشود .

* دوری از ادویه جات تند بالاخص ادویه برای مزاج خشک ها ، خشکبار و تخمه جات با نمک .

* گلو قبل و حین اجرای برنامه با نوشیدنی ولرم مدیریت شود و لیکن چای خشک کننده گلواست.

* موقع خواندن کم کم به صدا اوج بدهید .

* دوری از مصرف دوغ و پنیر کهنه .
* پرخوری و هله هوله خوری ممنوع .

* تک غذا خوردن راز سلامتی کل بدن و تنوع خوری چند غذائی بشدت مضر .

* از صحبت طولانی و سربه زیر پرهیز شود .

* با صدای بلند و زیاد صحبت نشود.

* استعمال عطرهای خارجی و ادوکلن های وارداتی پرهیز شود .

* از خوردن غذاهای ترش، تند، تیز، شور، چرب پرهیز کنید .
* در موقع بالارفتن حرارت بدن از دمنوش و یا شربت گیاهان ( خشخاش ، عدس ، گل بنفشه، گل ختمى، گل یا دانه پنیرک، تخم کاهو، تخم سبز خیار، عناب، سپستان، اسفرزه، خرفه و داروهاى سرد مزاج و لعابدار دیگر) و از غذاها سوپ جو، ماء الشعیربدون گاز ، مالت

* قلیان و دخانیات و استعمال هر گونه دود، مواد شیمیایی دود آتش و خاک اره مبرا شود
* دوری از سرخکردنی های با روغن نباتی و مایع

* دوری از تنوع استرس ها و ناراحتی های روحی و عصبی که باعث بیشترین نوع گرفتگی صدا ، سینه و تارهای صوتی می شوند

* رژیم غذایی سه روزه برای رفع سرماخوردگی ، آنفولانزا ، سینوزیت ، گلودرد ، که میتواند سختترین نوع این بیماری ها را درمان کند . در این چند روز ( شیر و پنیر -گوشت –تخم مرغ – شکلات – چای – قندو شکر – کاکائو – بیسکوییت ) به هیچ وجه مصرف نکنید .

* استفاده از غذاهای لعابدار و ملین مثل حریره بادام ، آش کدو، میوه های پخته شده، سوپ گشنیز و جعفری و اسفناج و آش سبزی، همچنین مصرف آبلیموی شیرین، آب انارشیرین، زردآلو و برگ هلو و انجیرخشک و غرغره کردن آب نمک.
پاچه بز و گوسفند جوان برای رفع گرفتگی صدا مفید است و لیکن دیرهضم و لزج است . گوشت ماهیچه گوسفندی مفید است .

رفع #گرفتگی #صداها با داروهای گیاهی :

* امام رضا ع فرمود : هر که بخواهد در زمستان از سرماخوردگی در امان باشد هر روز سه قاشق عسل بخورد . عسل بصورت عسلاب با آب ولرم در دفع عفونتهای گوش،حلق و بینی جایگزین آنتی بیوتیک ها است . غرغره عسلاب در بیماریهای سر و گردن، ناحیه دهان و حلق برای تورم ها و عفونت حلق بسیار مفیدند. عسل داروئی است که طب معصومین ع ، طب سنتی ، طب امروز همگی در شفادهی آن تردیدی ندارند .
* امام علی علیه السلام فرمود : برای نرمی سینه ، حلق ، حنجره ، صوت و خلط سینه بایستی از عناب استفاده شود
عناب ( مزاج معتدل و کمی سرد ) را 100 گرم نیمکوب کرده و به مدت 15 دقیقه جوشانده و دربش را بسته و بیرون از اتاق گذاشته و صبح هنگام صاف کرده و ناشتا میل شود و این دارو اخلاط کثیف سینه را دفع و خشونت حلق را از گرمی به خنکی نزدیک کرده و درد و گرفتگی سینه را بهبود می بخشد . خوردن عناب و یا دم کرده آن ،داروی سینه ، حلق و گلو است .( خوردن زیادی عناب ترشح اسپرم را کم کرده و نیروی جنسی را می کاهد . خوردن عناب همراه با داروهای دیگر طعم داروهای محرک را کاهش می دهد .)

*امام علی علیه السلام فرمود : برای گلو درد غذائی بهتر از شیر نیست . شیرجوشیده ولرم و نشاسته با اندکی عسل برای حنجره مفید است . ولیکن برای گروهی شیر ، خشک کننده گلو است .

* امام صادق علیه السلام فرمود : کسی که تخمه در گلو میشود با پیاز خوردن آنرا از بین ببرد .

*امام صادق علیه السلام فرمود :انار برای سرفه زدن حاد ، سودمند است و صدا را صاف می کند .

* اگر گرفتگی ناشی از سرماخوردگی است، با بستن شال گردن، ناحیه حنجره و گلو را گرم نگاه دارید تا بهبود زودتر حاصل شود. از حضور در اماکن بسیار سرد، خشک، بدون رطوبت کافی و دودی در زمان سرماخوردگی خودداری کنيد

……………………………………………..

 

✨ آثار خدمتــ بھ پدر و مادر ✨

✨?✨?✨?✨

 • √ برتر از جهاد:
  【پیامبر اکرم (ص)فرمودند: قسم به خدایی که جانم دردست اوست هر آینه انس پدر و مادر به تو در یک شبانه روز، از جهاد یک سال بهتر است.】
 • √ نیکی به والدین کفاره گناهان است:
  【شخصی نزد حضرت رسول (ص) آمد عرض کرد: کار زشتی نبوده مگر این‌که من انجام داده‌ام آیا برای من توبه‌ای هست؟ حضرت فرمود: برو به پدر و مادرت نیکی کن تا کفاره گناهانت گردد.】
 • √ نگاه شفقت به پدرو مادر:
  【پیامبر(ص)وفرمود: نیست فرزند نیکوکار به پدر و مادرش مگر این‌که هر گاه از روی رحمت و محبت به والدین خود بنگرد بهر نظری ثواب یک حج مقبوله برایش می باشد.】
 • √ خشنودی والدین خشنودی خداست:
  【پیامبر اکرم (ص) فرمودند: خشنودی خداوند با خشنودی والدین است و خشم او با خشم ایشان است.】
 • √ دعای ملائکه به نیکی کننده به والدین:
  【رسول خدا(ص) فرمود: خدای را دو ملک است که یکی از آن‌ها میگوید خدایا از هر شری و آفتی نیکی کننده به والدین را نگهدار، و دیگری میگوید: خدایا هلاک کن عاق والدین ها را به سبب غضب فرمودند به آن‌ها و البته دعای ملک هم مستجاب است.】

? منبع:
⇦بحار الانوار، ج 74، ص 52
⇦بحار الانوار، ج 74، ص 82
⇦بحار الانوار، ج 74، ص 73.
⇦کنز العمال، ج 16، ص 470.
⇦مستدرک الوسائل کتاب نکاح باب86 ص

…………………………………………………..

گلویت را ز هم پاشیده بودند
بساط آب را برچیده بودند

تمام تارهای صوتی تو
ز بی‌آبی به هم چسبیده بودند

ملائک در میان آسمان‎ها
ز هم جرم تو را پرسیده بودند

تو را چندین ملک تا پشت خیمه
میان بال خود پیچیده بودند

تمام یاس‎ها در ماتم تو
لباس لاله را پوشیده بودند

تو باب گریه را وقتی گشودی
تمام خنده‌ها پوسیده بودند
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

چون فدای راه جانان شاه دین جان کرد و رفت

از قیامش تا قیامت حفظ قرآن کرد و رفت

گرچه شد با کام عطشان کشته از جور خسان

عالمی از خون پاک خود گلستان کرد و رفت

پیروانش تا ابد از یاد او در ماتم‌اند

آخرین دم زانکه او یاد محبّان کرد و رفت

شد خم از بار الم پشت حسین بن علی

چون علمدار رشیدش رو به میدان کرد و رفت

شبه پیغمبر، علی‌اکبر به میدان رو نمود

از فراق خویش لیلا را پریشان کرد و رفت

خواست تا نوباوگان را درس آزادی دهد

حلق خود را اصغرش آماج پیکان کرد و رفت

مات و حیران ساخت زینب اهل بیتش را از آن

نطق گوهرزا که او در کوفه عنوان کرد و رفت

«اشتری» عمری مدیح و مرثیه گفت از حسین

شیعیان را بهر آن مظلوم گریان کرد و رفت

#دیوان_اشتری_اصفهانی

جَنَّـــ♡ــتُـــ ألْمَھْــ♡ــدے ◈▪◈?◈▪◈?◈▪◈
………………………………………………………..
نوای دلها
#یا_علمدار_کربلا

قامت زهرا ڪمان شد یا اخا ادرڪ اخاڪ

مشڪ مال این و آن شد یا اخا ادرڪ اخاڪ

ڪاشڪے هرگز نمے رفتم بہ سمت علقمہ

آب اینجا داستان شد یا اخا ادرڪ اخاڪ

از حرم تا علقمہ زینب صدا میزد مرا

زینب اینجا روضہ خوان شد یا اخا ادرڪ اخاڪ

روضہ ے من فرق دارد با تمام روضہ ها

مشڪ محتاج دهان شد یا اخا ادرڪ اخاڪ

تا ڪہ فهمیدند بے دستم سپاه ڪوفیان

حرملہ هم پهلوان شد یا اخا ادرڪ اخاڪ

بیشتر از نیزه و شمشیر و تیر حرملہ

قاتلم خط امان شد یا اخا ادرڪ اخاڪ

سیدے،مولاے،از قولم بگو بہ بچه ها

آب سهم ڪوفیان شد یا اخا ادرڪ اخاڪ

#شب_نهم_بہ_‌نام_حضرت_عباس_علیہ_السلام

◈▪◈?◈▪◈?◈▪◈

? ڪـ♡ــانالـــ جَنَّـــ♡ــتُـــ ألْمَھْــ♡ــدے ?
…………………………………………………………..

نوای دلها

آسمان امشب از چه گریان است چونکه امشب شام غریبان است

آسمان امشب از چه گریان است چونکه امشب شام غریبان است

پر ز نور امشب خانة خولی است در تنور امشب رأس مهمان است

بر حسین امشب آسمان گرید هم زمین امشب هم زمان گرید

جبرئیل اندر لامکان گرید چونکه امشب شام غریبان است

آسمان امشب از چه گرید

چونکه امشب شام غریبان است

کربلا امشب بیت الاحزان است بی کفن نعش نوجوان است

زینب از این غم زار و گریان است چونکه امشب شام غریبان است

آسمان امشب از چه گرید

چونکه امشب شام غریبان است

جسم شه امشب در بیابان است زیر تیغ و نی چاک و عریان است

پایمال از سم ستوران است چونکه امشب شام غریبان است

آسمان امشب از چه گرید

چونکه امشب شام غریبان است

اهل بیت امشب زار و گریانند بر سر اجساد شهیدانند

کودکان از غم زار و نالانند چونکه امشب شام غریبان است

آسمان امشب از چه گرید

چونکه امشب شام غریبان است

فاطمه امشب کربلا آید با همه حوران نینوا آید

دل پریشان با صد نوا آید چونکه امشب شام غریبان است

آسمان امشب از چه گرید

چونکه امشب شام غریبان است

با نوا گوید ای حسین من ای حسین نور دو. عین من

تا ببینند حزن حزین من چونکه امشب شام غریبان است

آسمان امشب از چه گرید

چونکه امشب شام غریبان است

یا علی بازاز سوی طفلانت سوی طفلان زار و عطشانت

بین دمی حال ای یتیمانت چونکه امشب شام غریبان است

آسمان امشب از چه گرید

چونکه امشب شام غریبان است

یا رسول الله کربلا بنگر یکدمی سوی نینوا بنگر

خود نه تنها با انبیا بنگر چونکه امشب شام غریبان است

آسمان امشب از چه گرید

چونکه امشب شام غریبان است

بین حسینت را اندر این هامون با تنی صد چاک خفته اندر خون

زینب از داغش گشته چون مجنون چونکه امشب شام غریبان است

آسمان امشب از چه گرید

چونکه امشب شام غریبان است

یارسول الله این حسین تست این همان نور دو عین تست

حالیا وقت شور و شین تست چونکه امشب شام غریبان است

آسمان امشب از چه گرید

چونکه امشب شام غریبان است

هست محزون در نوا امشب نوحه گر بهر شهدا امشب

لطمه بر صورت در عزا امشب چونکه امشب شام غریبان است

آسمان امشب از چه گرید

چونکه امشب شام غریبان است

(محزونی)
……………………………………………………………………………………..
نوای دلها
رفتم ز کویت با آه و افغان

بردامن من دست یتیمان

مظلوم حسین جان (2)

تو خفته در خون در طرف هامون

من رو به سوی شام غریبان

مظلوم حسین جان (2)

هذا فراقٌ بینی و بینک

ای وای بر من از درد هجران

مظلوم حسین جان (2)

زین پس من و تو دایم حالی

تو با شهیدان من با اسیران

مظلوم حسین جان (2)

من دل ندارم محمل نشینم

اشترم برانید ای ساربانان

مظلوم حسین جان (2)

وقت وداعت است آخر نگاه است

نی وقت راه است ای نابکاران

مظلوم حسین جان (2)

ای بی مروت یک لحظه فرصت

تا دفن سازم نعش شهیدان

مظلوم حسین جان (2)

ماندی برادر با خیل یاران

زینب روان است بر شام ویران

مظلوم حسین جان (2)

تو خفته در خاک با پیکری چاک

زینب روانه بر شام ویران

مظلوم حسین جان (2)

بسم الله الرحمن الرحیم

#شهادت_امام_حسین
#شب_عاشورا
#غلامرضا_سازگار

امشب شب راز و نیاز عاشقان است
فردا سر فرزند زهرا، بر سنان است
می‌شود از جفا دست و سرها جدا

بقیة الله آجرک الله
بقیة الله آجرک الله

امشب حسین است و شهادت آرزویش
فردا بریزد بر زمین خون گلویش
در میان گودال می‌زند پر و بال

بقیة الله آجرک الله
بقیة الله آجرک الله

امشب سکینه رنگ از رویش پریده
فردا زند بوسه به رگ‌های بریده

دور از آشیـــانه زیــر تازیـــانه

بقیة الله آجرک الله
بقیة الله آجرک الله

امشب حریم فاطمه، عبّاس دارد
فردا سکینه سر به صحرا می‌گذارد
شعله‌اش بر جگر در عــزای پــدر

بقیة الله آجرک الله
بقیة الله آجرک الله

امشب شود تقدیم دین هست ابوالفضل
فردا جدا گردد ز تن دست ابوالفضل
شود در علقمه زائرش فاطمه

بقیة الله آجرک الله
بقیة الله آجرک الله

امشب علی‌اکبر به سجده سر گذارد
فردا به دشت کربلا جان می‌سپارد
شــود اِربــاً اِربا پیش چشم بابا

بقیة الله آجرک الله
بقیة الله آجرک الله

امشب به اکبر می‌کند، بابا نظاره
فردا شود جسم شریفش پاره پاره
فرق آن مقتدا گردد از هم جدا

بقیة الله آجرک الله
بقیة الله آجرک الله

امشب حرم یک تشنۀ ششماهه دارد
فردا سر دست پدر جان می‌سپارد
بهر یک جرعه آب گردد از خون خضاب

بقیة الله آجرک الله
بقیة الله آجرک الله

امشب کند در خیمه‌ها، قاسم عبادت
فردا رود تنها به میدان شهادت
دل بــه قتلگاهش بــر عمـو نگاهش

بقیة الله آجرک الله
بقیة الله آجرک الله

امشب دعا خواند لب عطشان زینب
فردا شود نقش زمین قرآن زینب
کنـــار قتلــگاه کنـد زهــرا نـگاه

بقیة الله آجرک الله
بقیة الله آجرک الله

امشب کند در خیمه زینب بی‌قراری
فردا کند در مقتل خون سوگواری
یــا امــام زمــان الامـــان الامــان

بقیة الله آجرک الله
بقیة الله آجرک الله

امشب پیمبر اشک ریزد از دو عینش
فردا بشوید صورت از خون حسینش
حضرت فاطمه دارد ایــن زمــزمه

بقیة الله آجرک الله
بقیة الله آجرک الله

ما را بُوَد در سینه، فریاد خمینی
این است خطّ سرخ یاران حسینی
بوده‌ایم با حسین یا حسین یا حسین

بقیة الله آجرک الله
بقیة الله آجرک الله

امشب، به خیمه، کودکی ماتم بگیرد
فردا، به زیر بوتۀ خاری بمیرد
تشنه جان سپارد پنــاهی نـــدارد
بقیة الله آجرک الله
بقیة الله آجرک الله
……………………………………..
نوای دلها
??????????
سلام ما به کربلا به خاک پاک اطهرش
سلام ما به کربلا به تربت معطرش
سلام ما به کربلا به جایگاه انورش
سلام ما به کربلا به آن شهید بی سرش
سلام ما به کربلا به عباس دلاورش
سلام ما به کربلا به زینب غمپرورش
سلام ما به کربلا به عون و به جعفرش
سلام ما به کربلا به سکینه به رقیه خواهرش
سلام ما به کربلا به وهب به همسر به مادرش
سلام ما به کربلا به هلال به حبیب به حر دلاورش

سلام ما به کربلا به قتلگاه به خیمه گاه پر آذرش
سلام ما به کربلا به ساقی تشنه جگرش
سلام ما به کربلا به مریض در بسترش
سلام ما به کربلا به صحرای غمپرورش
سلام ما به کربلا به یکایک دلاورش
سلام ما به کربلا به شاعردر آذرش
?????????

…………………………………………………..
نوای دلها
چشمی که دریا می شود شبهای جمعه
محبوب زهرا می شود شبهای جمعه

توبه همان اشک است، با اشکی که دارم
این دیده زیبا می شود شبهای جمعه

گرچه گنهکارم، ولی با دست زهرا
این نامه امضا می شود شبهای جمعه

درد فراق کربلا، درد گناهم
این دو هم آوا می شود شبهای جمعه

خیلی دلم حال و هوای گریه دارد
در سینه غوغا می شود شبهای جمعه

از اول هییت همیشه رسم این است
با روضه معنا می شود شبهای جمعه

عطر حرم تا بر مشام من می آید
دردم مداوا می شود شبهای جمعه

فرقی به فرزندان زهرا نیست اما
باب الحسین وا می شود شبهای جمعه

هرجا که نامی از حسین آید یقیناً
عرش معلا می شود شبهای جمعه

با روضه های شاه بی لشکر همیشه
غم خانه بر پا می شود شبهای جمعه

چون قامت زهرا خمید از زخم حنجر
هر قامتی تا می شود شبهای جمعه

اصلاً نميخواهم دگر روضه بخوانم…
…مادر که تنها می شود شبهای جمعه

شبهای جمعه سوختن را دوست دارم
گریه به شاه بی کفن را دوست دارم

…………………………………………………………
?????
السلام ای مظهر خَلّاق سبحان یا حسین
السلام ای مایۂ ایمان و قرآن یا حسین
ای عزیز فاطمه از کوفیان اعراض کن
نیست دینداری کامل اندر ایشان یا حسین
روزگار مسلم از ظلم وستم تاریک شد
در غریبی گشته ام سر در گریبان یا حسین
اعتمادی نیست در این مردم پیمان شکن
بلکه در ایشان نباشد روح ایمان یا حسین
جای اِکرام و پذیرایی بِزَعم خود حلال
جمله دانستند خون و قتل مهمان یا حسین
من ندیدم عزّتی از کوفیان بیوفا
غیر آزار و اذیّت بر غریبان یا حسین
سوی این قوم ستمگر گر بیائی عاقبت
میشوی حیران و سر گردان و نالان یا حسین
این سفر را ترک کن وَرنه گرفتارت کند
حیله های کوفیان و اهل طغیان یا حسین
گر بیائی کوفه میترسم که از راه ستم
کشته گردی با جمیع نوجوانان یا حسین
ترسم عباس رشیدت از جفا گردد شهید
با علی اکبر و خویشان و یاران یا حسین
خوف آن دارم که در کوفه به جای آب و شیر
تیر کین آید به حلق شیرخواران یا حسین
شد زِ بیرحمی و ظلم کوفیان سنگدل
مُنخَسف مَه،مُنکَسف مهر درخشان یا حسین

……………………………………………………..
نوای دلها
? یا اباعبدالله الحسین (ع) … ?

پرچمت را هر کجا دیدم دویدم یا حسین
زیر این پرچم همیشه خیر دیدم یا حسین

من زمین گیــرم ولی تو دستگیرم بوده ای
غیر خوبی از شما چیزی ندیدم یا حسین

هر کسی که ذکرتان را گفت ، آقای من است
از کســی که دور بود از تو بُـریـدم یا حسین

کودکــی ام خوب یادم هســت که بارِ نخست
از لب بابــای خود نامت شنیــــدم یا حسین

خاطـــرات کــربلا هر لحظه همراه من است
یاد لحظه لحظه اش آهی کشیدم یا حسین

یاد باد آن روزگـــاری که میان صحنتـــان
چون کبوتر دور گنبد می پریــدم یا حسین

بهتریـــن ایام عمــرم در حرم بود و گذشت
حــال ، اما از فراقش من خمیدم یا حسین

✨✨✨✨✨

…………………………………………………
نوای دلها
?قسم به قافله سالار ظهر عاشورا
?قسم به چادر خاکی حضرت زهرا

?قسم به نخل رشید حرم ابو فاضل
?قسم به پیکر درهم شکسته ی سقا

?قسم به حال رباب و دل پر از خونش
?قسم به زینب کبری و ذکر واویلا

?قسم به حضرت شش ماهه و به گهواره
?قسم به نام رقیه سه ساله ی مولا

?قسم به اکبر شبه نبیِ بی همتا
?قسم به عابس و شوذب به سینه ی شیدا

?قسم به ام بنین و چهار فرزندش
?قسم به لحظه ی تکبیر اکبر لیلا

?قسم به لحظه ی اهلی من العسل گفتن
?قسم به قاسم گلگون بدن شه والا

?قسم به عشق حبیب و به حر آزاده
?قسم به خیمه و آتش به موج و هم دریا

?قسم به فاتح خیبر علی ولی الله
?قسم به لحظه ی محشر به وادی عقبی

?قسم به حضرت لطف و کرامت و ایثار
?قسم به دوم امام از سلاله ی زهرا

?قسم به خون گلوی حسین و یارانش
?قسم‌به ارض و سما‌عرش و فرش و مافیها

?قسم به سجده ی سجاد و پاکی باقر
?قسم به خیل ملایک به عالم بالا

?قسم‌به‌حضرت‌صادق قسم‌به خاک بقیع
?قسم به نفخه ی صور و به معنی تقوا

? قسم‌به حضرت‌موسی بن جعفر ای جانا
?قسم به ضامن آهو به خالق یکتا

?قسم به جود جواد الائمه تا محشر
?قسم به قبر و قیامت قسم به آن دنیا

?قسم به هادی آل عبا هزاران بار
?قسم به حضرت موسی به وادی سینا

?قسم به عسگری و سامرا و سردابش
?قسم به حضرت قائم به حجت کبری

?قسم به آنچه که گفتم نران ز درگاهت
?تو پادشاه جهانی منم گدا آقا

? دوباره حال و هوای حرم به سر دارم
?هوا هوای حرم شد درین دل تنها

?حرم نرفتم و میسوزم از فراق حرم
?بیا و بنده نوازی کن ای گل طاها

………………………………………………
❤نوای دلها❤

«امام زمان»
چو گیسوی تو من در پیچ و تابم یابن الزهرا
چرا یک شب نمی آیی بخوابم یابن الزهرا
تویی ماه منیرم به گیسویت اسیرم
از آن ترسم که آخر، زهجرانت بمیرم
طبیب منی حبیب منی بیا درمان دردم
کجا جویمت چو گل بویمت بیا دورت بگردم
دل من بر سر زلف تو دارد آشیانه
نمیدانم چرا از ما نمیگیری نشانه
بگو با ما کجایی امان از این جدایی
گمانم یابن الزهرا نجف یا کربلایی
به رویت قسم به مویت قسم گرفتار تو هستم
که با نقد جان من بی نشان خریدار تو هستم.

@navaye_delha?

………………………………………………
نوای دلها:

دل شکسته ی من انس با علی دارد
امید از همه بگسسته تا علی دارد
منم ز شهر ولایت ز کوی سوختگان
شناسنامه ی من مهر یا علی دارد
خدا مدال علی دوستی به ما دادست
به غیر کشور شیعی کجا علی دارد
خدا یکی و علی هم یکی است در عالم
علی چنانکه خدا را خدا علی دارد
در آن محیط که از دست و پا نیاید کار
دل شکسته ی بی دست و پا علی دارد
به روز حشر برای شفاعت امت
علی حسین و رسول خدا علی دارد
@navaye_delha?

………………………………………………………..
نوای دلها:

#پندیات

از بهلول پرسیدند درقبرستان چه میکنی؟؟؟
او در جواب گفت:
با جمعی نشسته ام که به من آزار نمیرسانند
حسادت نمی کنند
دروغ نمی گویند
طعنه نمیزنند
خیانت نمی کنند
قضاوت نمی کنند
مرا به یاد سرای آخرت می اندازند
و بالا تر از همه ی اینها اگر از پیششان بروم، پشت سرم بد گویی نمی کنند…

@navaye_delha?
…………………………………………………
#بسم_الله_الرحمن_الرحیم

در ولادت و مدح مولا امیرالمؤمنین

عالم امشب به علی می‌نازد
آدم امشب به علی می‌نازد
همگان دور حرم می‌گردد
حرم امشب به علی می‌نازد
لوح از نام علی زینت یافت
قلم امشب به علی می‌‌نازد

آسمان سوده جبین بر خاکش
کعبـه گردیده گریبان چاکش

زهی از دامن آباد حرم
پیر خلقت شده نوزاد حرم
یک علی در نگهش جلوه کند
هر که هر لحظه کند یاد حرم
علی از روز ازل بود علیa
پس بگو آمده میلاد حرم

حرم از خاک علی خلق شده
او ز نــور ازلــی خلـق شده

مکه شد غرق تجلای علی
کعبه محو قد و بالای علی
به همه خلق بگویید: خدا
گشته مشتاق تماشای علی
حرم‌الله سراپا شده چشم
دوخته چشم به سیمای علی

چــار ارکـان حـرم زوارش
محو دیدار شده هر چارش

این همان جان رسول‌الله است
جان و جانان رسول‌الله است
نه فقط قاری قرآن گشته
بلکه قرآن رسول‌الله است

دست و شمشیر خدا در پیکار
شیر غران رسول‌الله است

احد و بدر و جمل پا بستش
علـم فتـح خـدا در دستش

در تن ختم رسل تاب علی است
همه تاریکی و مهتاب علی است
وسعت ملک الهی بحری است
که در این بحر درّ ناب علی است
ناصر دین خدا، یار رسول
فاتح خیبر و احزاب علی است

مهر او دین رسول‌الله است
جان شیرین رسول‌الله است

رکن ارکان هدا کیست؟- علی
صورت و چشم خدا کیست؟- علی

آنکه در بستر پیغمبر خفت
جان خود کرد فدا، کیست؟- علی
آنکه با دست یداللهی او
عمرو افتاد ز پا، کیست؟- علی

همـه عالم بـه علی می‌نازد
گو: خدا هم به علی می‌نازد

علی از روز ازل حیدر بود
با خدا همدم پیغمبر بود
از زمانی که زمان خلق شده
هر زمان او به زمان رهبر بود
به همه عالم خلقت سوگند
که علی از همه عالم سر بود

آنکــه ز آغــاز ولــی بــود ولی
به خدا شخص علی بود علی

به خدا دین خدای متعال
به تولای علی یافت کمال
گر نخوانم ز علی کامم تلخ
گر نگویم ز علی نطقم لال
با علی بخت حقیقت در اوج
بی علی روح عدالت پامال

مهر او گر نبود توشۀ راه
همه طاعات گناهند گناه

روح من مرغ لب بام علی است
کوثر جان من از جام علی است
روز محشر چه هراسم ز جحیم
آتش خشم خدا رام علی است
بهترین ذکر علی نام خداست
بهترین ذکر خدا نام علی است

نام او زینت باب‌الله است
مهر او روح کتاب‌الله است
ای خداوند و خدا را بنده
ای به تیغ تو عدالت زنده
بندۀ پیشتر از بگذشته
حجةالله پس از آینده
مهر، تا بندۀ کوی تو نشد
در سماوات نشد تابنده

دهر ظرف کرم توست علی
حشر، زیر علم توست علی

ای در آغوش الهی جایت
بر سر دوش محمّد پایت
تو که هستی؟ تو که هستی؟ مولا
که فداییت شده زهرایت
تو خدا نیستی اما ز خدا
گشته لبریز همه اعضایت

نه فقط سینۀ ما از تو پر است
وسعت ملک خدا از تو پر است
تو ز مخلوق سری یا حیدر
نَفسِ پیغامبری یا حیدر
بشر و این همه آثار خدا
تو چگونه بشری یا حیدر
عمر تو بیشتر از ارض و سماست
تو به آدم پدری یا حیدر

آدم از خاک رهت آدم شد
تا علـم در همـۀ عالـم شد

ای معطر ز گلت آب و گلم
نامت آوای طپش‌های دلم
من و مدح تو خدا می‌داند
از تو تا صبح قیامت خجلم
من چراغ همه جا خاموشم
آتشی ده که کنی مشتعلم

خـود ز پرونـدۀ خـود آگاهم
هر چه‌ام «میثم» این درگاهم

#حاج غلامرضا سازگار

…………………………………………………….

‌ مرا در تن بود تا جان علی گويم علی جويم

بجنبد تا رگم در جان علی گويم علی جويم

ز پيدا و ز پنهانم همين يك حرف را دانم

كه در پيدا و در پنهان علی گويم علی جويم

اگر اهل خراباتم و گر شيخ مناجاتم

به هر آئين ، به هر دستان علی گويم علی جويم

علي دين است و ايمانم ،علی درد است و درمانم

چه با درد و چه با درمان علی گويم علی جويم

علی حلال مشكل ها ،علی آرامش دلها

كند تا مشكلم آسان علی گويم علی جويم

اگر در خانقه افتم وگر در ميكده خفتم

به هر معموره و ويران علی گويم علی جويم

ز مهر او سرشت من ، جمال او بهشت من

هم اندر روضه ی رضوان علی گويم علی جويم

علی باب الله عرفان ،علی سرالله سبحان

به نور دانش و عرفان علی گويم علی جويم

اگر درويش و مسكينم وگر ديندار و بی دينم

چه با كفر و چه با ايمان علی گويم علی جويم

اگر تسبيح می گويم وگر زنار می جويم

به هر اسم و به هر عنوان علی گويم علی جويم

ز سوره سوره ی قرآن ، ز ياسين و ز الرحمان

به هر آيه ز هر تبيان علی گويم علی جويم

اگر از وصل خوشحالم وگر از هجر نالانم

چه با وصل و چه با هجران علی گويم علی جويم

به محشر چون برآرم سر ، به نزد خالق اكبر

به گاه پرسش و ميزان علی گويم علی جويم
شاعر:موافق

? ? ? ? ? ? ? ?

امام موسی بن جعفر(ع)-شهادت

هر كجا مرغ اسیرى است، ز خود شاد كنید

تا نمرده است، ز كنج قفس آزاد كنید

مُرد اگر كنج قفس، طایر بشكسته پرى

یاد از مردن زندانى بغداد كنید

چون به زندان، به ملاقاتى محبوس روید

از عزیز دل زهرا و على یاد كنید

كُند و زنجیر گشایید، ز پایش دم مرگ

زین ستمكارى هارون، همه فریاد كنید

چار حمّال، اگر نعش غریبى ببرند

خاطر موسى جعفر، همه امداد كنید

تا دم مرگ، مناجات و دعا كارش بود

گوش بر زمزمه ی آن شه عبّاد كنید

پسرش نیست، كه تا گریه كند بر پدرش

پس شما گریه بر آن كشته ی بیداد كنید

نگذارید كه معصومه خبردار شود

رحم بر حال دل دختر ناشاد كنید

“خوشدل” از ماتم آن باب حوائج گوید

تا شما نیز پس از مرگ ز وی یاد کنید

خوشدل تهرانی

……………………………………….
امام موسی بن جعفر(ع)-شهادت

یا رب رضای من بود اندر رضای تو

که اینسان اسیر بند گرانم برای تو

روز و شبم به ظلمت زندان یکی بود

هر چند روشن است دلم از ضیای تو

از بی کسی و ظلمت زندان مرا چه باک

چون مونسم تویی و منم مبتلای تو

سخت است درد غربت و هجران و انتظار

اما چه غم که سهل شود در هوای تو

از سوز زهر، جان به لب آمد مرا ولی

شادم که می‌رسم به وصال لقای تو

دیگر ز عمر سیرم و از زندگی بری

خواهم که جان خویش نمایم فدای تو

آن کنج خلوتی که برای عبادتت

می‌خواستم، نصیب شوم از عطای تو

ای حجت خدای که باب الحوائجی

دارد امید بر تو “موید” گدای تو

…………………………………………………
سرود مسجدی – جشن مبعث رسول الله

همه ز جا برخیزید به پای او گل ریزید

بعثت احمد آمد عید محمد(ص) آمد….

عرش معلّا گشته خاک سرای احمد

ارض و سما میگوید جان به فدای احمد

بعثت احمد آمد عید محمد(ص) آمد

همه ز جا برخیزید به پای او گل ریزید

بعثت احمد آمد عید محمد(ص) آمد….

قلب فلک سر شار از شور محبت گشته

غار حرا مشکات نور محبت گشته

بعثت احمد آمد عید محمد(ص) آمد

همه ز جا برخیزید به پای او گل ریزید

بعثت احمد آمد عید محمد(ص) آمد….

ندا رسید از بالا بخوان به نام خالق

ای همه ی ما فیها بر تو و راهت عاشق

بعثت احمد آمد عید محمد(ص) آمد

همه ز جا برخیزید به پای او گل ریزید

بعثت احمد آمد عید محمد(ص) آمد….

ز اهل عالم سری تو سیّد و سَروَری

به تن نما یا احمد ردای پیغمبری

بعثت احمد آمد عید محمد(ص) آمد

همه ز جا برخیزید به پای او گل ریزید

بعثت احمد آمد عید محمد(ص) آمد….

خُلق خدا خوی تو عطر خدا ، بوی تو

قبله دل سوی تو کعبه جان ، کوی تو

بعثت احمد آمد عید محمد(ص) آمد

همه ز جا برخیزید به پای او گل ریزید

بعثت احمد آمد عید محمد(ص) آمد….

…………………………………..

برروی زمین و آسمان ها و کرات
در بین مناجات و تمام کلمات
زیبا تر از این دعا ندیده است کسی
بر خاتم انبیاء محمد صلوات

ای احمدیان به نام احمد صلوات
هر دم به هزار ساعت از دم صلوات
از نور محمدی دلم مسرورست
پیوسته بگو تو بر محمد صلوات

حق داده به ما وعده ی خیر و حسنات
هم وعده ی جنات سراسر نعمات
خواهی که شود نصیب تو این برکات
بر خاتم انبیا محمد صلوات

از ازل بر همه ذرات جهان تا عرصات
رسد از آبروی آل محمد (ص) برکات
وه چه بدبخت و سیه روی هر آن کس که ز جهل
بشنود نام محمد (ص) نفرستد صلوات

بر خلق خوش و خوی محمد (ص) صلوات
بر عطر گل روی محمد (ص) صلوات
در گلشن سر سبز رسالت گویید
بر چهره گل بوی محمد (ص) صلوات

گردیده شعار هر مسلمان صلوات
تاریخچه عترت و قرآن صلوات
بر شیعه بود نشانه حق طلبی
از اول عمر تا به پایان صلوات

شد باز به روی خلق باب برکات
خواهی تو اگر ز درگه دوست برات
بفرست ز جان و دل به آوای جلی
بر خاتم انبیاء محمد (ص) صلوات

بیرون ز عدد بگو و بی حد صلوات
بر آل محمد و محمد صلوات
زانجا که دعااستجابت شده است
بر جمله اذکار سرامد صلوات

به آیه آیه قرآن احمدی صلوات
به بهترین گل گلزار سرمدی صلوات
به اهل بیت رسول گرامی اسلام
به غنچه غنچه باغ محمدی صلوات
………………………………………….

ای نام تو جان بخش تراز آب حیات

محتاج تو خلقی به حیات و به ممات

از بعثت انبیا وارسال رسل

مقصود تو بودی به جمالت صلوات

……………………………………………..

#امام_زمان_عجل_الله_تعالي_فرجه

چه غصه ها که نخوردم برای غیبت تو
چه گریه ها که نکردم برای غربت تو

یتیم زاده و آواره ایم، در به دریم
بگو چگونه بیاییم در کفالت تو؟

در انتظار طلوعم، نماز می خوانم
به وقت شرعی عشاق، راس ساعت تو

چه می شود که بگوید خدا به جبراییل
بگو به حضرت مهدی، رسیده نوبت تو

تمام خواست ما از خدا فقط این است
ظهور یا فرج عاجل و سلامت تو

برای مرقد زهرا ضریح می سازیم
به حول و قوه ی الله، با نظارت تو

خدا اگر که بخواهد اقامه خواهد شد
«نماز جمعه ی» این هفته با امامت تو

#سید_مهدی_وزیری

……………………………………………..

?گفتم که از فراغت, عمريست بي‌قرارم

?گفت از فراق ياران، من نيز بي‌قرارم

?گفتم به جز شما من، فريادرس ندارم

?گفتا به غير شيعه، من نيز کس ندارم

?گفتم که ياورانت، مظلوم هر ديارند

?گفتا مرا ببينند، مظلوم روزگارم

?گفتم که شيعيانت، در رنج و در عذابند

?گفتا به حال ايشان، هر لحظه اشکبارم

?گفتم که شيعيانت، جمعند به ياري تو

?گفتا که من شب و روز، در انتظار يارم

?گفتم به شيعيانت، آيا پيام داري؟

?گفتا که گفته‌ام من، هر دم در انتظارم

?گفتم که اي امامم، از ما چرا نهاني؟

?گفتا به چشم محرم، همواره آشکارم

?گفتم به چشم انوار، آيا که پا گذاری؟

?گفتا که شستشو ده، شايد که پا گذارم

………………………………………….

باورهای دینی ومذهبی فردوسی

حکیم ابوالقاسم فردوسی مسلمان روشن ضمیر
شیفته‌ی اهل بیت پیامبر (ص) در زمان سیطره‌ی
ناروادارانه‌ی غزنویان باورهای مذهبی خود را به
نغزترین شیوه در آغاز شاهنامه تبیین کرده است.

ترا دانش و دین رهاند درست
در رستگاری ببایدت جست

وگر دل نخواهی که باشد نژند
نخواهی که دایم بوی مستمند

به گفتار پیغمبرت راه جوی
دل از تیرگیها بدین آب شوی

چه گفت آن خداوند تنزیل و وحی
خداوند امر و خداوند نهی

که خورشید بعد از رسولان مه
نتابید بر کس ز بوبکر به

عمر کرد اسلام را آشکار
بیاراست گیتی چو باغ بهار

پس از هر دوان بود عثمان گزین
خداوند شرم و خداوند دین

چهارم علی بود جفت بتول
که او را به خوبی ستاید رسول

که من شهر علمم علیم در ست
درست این سخن قول پیغمبرست

گواهی دهم کاین سخنها ز اوست
تو گویی دو گوشم پرآواز اوست

علی را چنین گفت و دیگر همین
کزیشان قوی شد به هر گونه دین

نبی آفتاب و صحابان چو ماه
به هم بستهٔ یکدگر راست راه

منم بندهٔ اهل بیت نبی
ستایندهٔ خاک و پای وصی

حکیم این جهان را چو دریا نهاد
برانگیخته موج ازو تندباد

چو هفتاد کشتی برو ساخته
همه بادبانها برافراخته

یکی پهن کشتی بسان عروس
بیاراسته همچو چشم خروس

محمد بدو اندرون با علی
همان اهل بیت نبی و ولی

خردمند کز دور دریا بدید
کرانه نه پیدا و بن ناپدید

بدانست کو موج خواهد زدن
کس از غرق بیرون نخواهد شدن

به دل گفت اگر با نبی و وصی
شوم غرقه دارم دو یار وفی

همانا که باشد مرا دستگیر
خداوند تاج و لوا و سریر

خداوند جوی می و انگبین
همان چشمهٔ شیر و ماء معین

اگر چشم داری به دیگر سرای
به نزد نبی و علی گیر جای

گرت زین بد آید گناه منست
چنین است و این دین و راه منست

برین زادم و هم برین بگذرم
چنان دان که خاک پی حیدرم

دلت گر به راه خطا مایلست
ترا دشمن اندر جهان خود دلست

نباشد جز از بی‌پدر دشمنش
که یزدان به آتش بسوزد تنش

هر آنکس که در جانش بغض علیست
ازو زارتر در جهان زار کیست

نگر تا نداری به بازی جهان
نه برگردی از نیک پی همرهان

همه نیکی ات باید آغاز کرد
چو با نیکنامان بوی همنورد

از این در سخن چند رانم همی
همانا کرانش ندانم همی

شاهنامه فردوسی، دیباچه، بخش هفتم: گفتار در ستایش پیامبر.
………………………………………..
هر سحر منتظر یار نباشم چه کنم ؟

من اگر اینهمه بیدار نباشم چه کنم ؟

گریه بر درد فراق تو نکردن سخت است

خونجگر از غمت ای یار نباشم چه کنم ؟

عده ای بر سر آنند اسیرت نشوند

من بر آنم که گرفتار نباشم چه کنم ؟

تو چه کردی که من از خواب و خوراک افتادم ؟

راستی ، اینهمه بیمار نباشم چه کنم ؟

چهارده بار خدا عاشق تو شد من اگر

عاشق روی تو یکبار نباشم چه کنم ؟

ابرویت تیغ مصری است که جان میطلبد

به طلبکار بدهکار نباشم چه کنم ؟

خواستم نام مرا هم بنویسند همین

سر بازار خریدار نباشم چه کنم ؟

من اگر مثل تو هر صبح و غروبی آقا

فکر بین در و دیوار نباشم چه کنم ؟

…………………………………….
بخوان دعای فرج را که یار برگردد
بخوان دعای فرج را که شب سحر گردد

بخوان دعای فرج را اگر که می خواهی
حدیث غیبت یار تو مختصر گردد

بخوان دعای فرج را و از خدا بطلب
وجود نازکش ایمن ز هر خطر گردد

بخوان دعای فرج را کنار پردۀ اشک
که دانه دانۀ اشکت دُر و گوهر گردد

بخوان دعای فرج را که یار می آید
اگر دلت ز رَهِ اشتباه برگردد

بخوان دعای فرج را و پیشه تقوا کن
که دست لطف خدا با تو همسفر گردد

بخوان دعای فرج را که رد نخواهد شد
اگر که ناله و اشک تو بیشتر گردد

بخوان دعای فرج را که حل مشکل هاست
اگر که چشم و دل تو خدا نگر گردد

بخوان دعای فرج را، ولی بدون عمل
گمان مکن که دعای تو کارگر گردد

بخوان دعای فرج را خدا کند آید
که روضه خوان غریبی و میخ در گردد

دوباره جمعه و ندبه دوباره باید گفت
بخوان دعای فرج را که یار برگردد..

……………………………………………..
?گفتم که از فراغت, عمريست بي‌قرارم

?گفت از فراق ياران، من نيز بي‌قرارم

?گفتم به جز شما من، فريادرس ندارم

?گفتا به غير شيعه، من نيز کس ندارم

?گفتم که ياورانت، مظلوم هر ديارند

?گفتا مرا ببينند، مظلوم روزگارم

?گفتم که شيعيانت، در رنج و در عذابند

?گفتا به حال ايشان، هر لحظه اشکبارم

?گفتم که شيعيانت، جمعند به ياري تو

?گفتا که من شب و روز، در انتظار يارم

?گفتم به شيعيانت، آيا پيام داري؟

?گفتا که گفته‌ام من، هر دم در انتظارم

?گفتم که اي امامم، از ما چرا نهاني؟

?گفتا به چشم محرم، همواره آشکارم

?گفتم به چشم انوار، آيا که پا گذاری؟

?گفتا که شستشو ده، شايد که پا گذارم

????????????????????????????

?نیایشی از دکتر علی شریعتی:

خدایا!
به علمای ما مسئولیت
به عوام ما علم
به مومنان ما روشنایی
به متعصبین ما فهم
به پیران ما آگاهی
به جوانان ما اصالت
به خفتگان ما بیداری
به نویسندگان ما تعهد
به محققان ما هدف
به نومیدان ما امید
به ضعیفان ما نیرو
به محافظه کاران ما گستاخی
به راکدان ما تکان
به مردگان ما حیات
به کوران ما نگاه
به خاموشان ما فریاد
به فرقه های ما وحدت
به حسودان ما شفا
به خودبینان ما انصاف
به فحاشان ما ادب
به مجاهدان ما صبر
به مردم ما خودآگاهی
و به همه ملت ما همت، تصمیم و استعداد فداکاری
و شایستگی نجات و عزت ببخش!

????????????

بسم الله الرحمن الرحیم
یا رحمن یا رحیم

با نام رضا به سينه ها گل بزنيد
با اشك به بارگاه او پل بزنيد
فرمود كه هر زمان گرفتار شديد
بر دامن ما دست توسل بزنيد

 1. ای صفای قلب زارم، هر چه دارم از تو دارم
  تا قیامت ای رضا جان، سر زکویت بر ندارم

منم خاک درت، گدا و نوکرت
به جان مادرت، مرانی از درت

علی موسی الرضا 4

 1. غیر تو یاری ندارم، با کسی کاری ندارم
  گر مرا از در برانی، جای دیگر من ندارم

تو خوبی من بدم، به این در آمدم
به جان فاطمه، مکن مولا ردم

علی موسی الرضا 4

 1. به دلم کن یک نگاهی، تا نماند یک گناهی
  به یقین با یک نگاهت، می شوم دور از تباهی

نگاهم سوی تو، بهشتم کوی تو
دلم خورده گره، به تار موی تو

علی موسی الرضا 4

 1. تو رئوف و مهربانی، قبله ی درماندگانی
  از تو ممنونم دلم را، در حریمت می کشانی

الا ای یار من، تویی دلدار من
نظر کن بر دل، سیاه و زار من

علی موسی الرضا 4

 1. مادرم از روز اول، با ولایت داده شیرم
  تا قیامت ای رضا جان، بی ولایت من نمیرم

منم خاک درت، گدا و نوکرت
به جان خواهرت، مرانی از درت

علی موسی الرضا 4

 1. ای همه بود و نبودم، ای امام مهربونم
  از ازل مهرت سرشته، در تمام تار و پودم

نظر کن بر دلم، اگر چه غافلم
دعا کن کربلا، کند حق شاملم

علی موسی الرضا 4

 1. هر که خواهد کربلا را، بر در تو آید آقا
  چون تو مولای رئوفی، کن روا این حاجت ما

عنایت کن به ما، برات کربلا
نجف هم سامرا، علی موسی الرضا

علی موسی الرضا 4

 1. ای امام هشتمینم، نور رب العالمینم
  نظری کن که روزی، روی ماهت را ببینم

دلم شیدای توست، فقط پابست توست
کلید مشکلم، فقط در دست توست

علی موسی الرضا 4

 1. تو گل باغ ولایی، تو علی موسی الرضایی
  من گدا و زائر تو، تو به درد من دوایی

ألا ماه منیر، بیا دستم بگیر
زما بیچارگان، نگاهت را مگیر

علی موسی الرضا 4

 1. تو رئوف اهل بیتی، پاره ی قلب رسولی
  به امامان هشتمینی، نور چشمان بتولی

تو خوبی من بدم، به این در آمدم
به جان فاطمه، مکن مولا ردم

علی موسی الرضا 4

با نام رضا دلت مصفی گردد
درد و غم سینه ات مداوا گردد
گر رو بنهى به درگهش با اخلاص
هر عقده زکار بسته ات واگردد

…………………………………….
فریاد که سوز دل عیان نتوان کرد

با کس سخن از داغ نهان نتوان کرد
اینها که من از جفای هجران دیدم

یک شمه به صد سال بیان نتوان کرد

وحشی بافقی

………………………………………

?یا امیرالمومنین علیه السلام?

چشم لطفی سوی ما بهر خدا کن یاعلی
درد ما را ظاهر و باطن دوا کن یاعلی

دل به جان آمد زوسواس اندر این دار مجاز
جان ما را با حقیقت آشنا کن یاعلی

چون رضای حق رضای توست ای مجلای حق
با رضای خویشتن ما را رضا کن یاعلی

ای رهین لطف عامت اولین و آخرین
لطف خاصی شامل این بینوا کن یا علی

هر دوا از خاک درگاه تو میگرد اثر
درد بی درمان این مسکین دوا کن یاعلی

عرض حاجت بندگان را با ولی نعمت است
حاجت این بنده ی دیرین دوا کن یاعلی

غرق دریای عطای توست پا تا سر صغیر
باز از رحمت مزید آن عطا کن یاعلی

……………………………………………

❤نوای دلها❤

همه در‌ها اگر بسته،
در قصر خدا بازه
بگو هو یا علی مولا
علی مولا سبب سازه

آهای‌ای مردم خسته!،
آهای دلهای بشکسته
کبوترهای پر بسته،
گلهای در خزان رسته
همه در‌ها اگر بسته،
در قصر خدا بازه
بگو هو یا علی مولا
علی مولا سبب سازه
اگر چون مرغ بیماری،
ز دست غم گرفتاری
نداری یار و غم خواری،
پر و بال تو بشکسته
همه در‌ها اگر بسته،
در قصر خدا بازه
بگو هو یا علی مولا
علی مولا سبب سازه
دلت‌ای مرد اگر تنگه،
بدون دنیا هزار رنگه
یه رنگش با تو در جنگه،
مشو نومید و دل خسته
همه در‌ها اگر بسته
در قصر خدا بازه
بگو هو یا علی مولا
علی مولا سبب سازه

……………………………….

نوای دلها
هر انچه نپاید، دلبستگی را نشاید «سعدی»navaye_delha@

نوای دلها
دو چیز محال عقل است: خوردن بیش از رزق مقسوم٬ مردن پیش از وقت معلوم، «سعدی» navaye_delha@

?مناجات شبانگاهی

? #خداوندا نه آنقدر #پاکم که مرا کمک کنی و نه آنقدر #بدم که #رهایم کنی! میان این دو #گم شده ام، هم خودم و هم تو را #آزار می دهم! هر چه تلاش کردم #نتوانستم آنی شوم که #تو می خواهی و هرگز دوست ندارم #آنی شوم که تو #رهایم کنی!

? #خدایا دستم به آسمانت نمی رسد اما تو که دستت به زمین می رسد #بلندم کن !

?ﻗﺒﻞ ﺍﺯ #ﺗﻮﻟﺪ، ﺩﺭ ﺩﺭﻳﺎﻳﻰ ﺍﺯ «#ﺁﺏ» ﺑﻮﺩﯾﻢ . #ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺗﻮﻟﺪ ﺑﺮﺍﯼ ﺯﻧﺪﮔﻰ، ﺩﺭ ﻣﺤﻴﻄﻰ ﭘﺮ ﺍﺯ «#ﻫﻮﺍ» ﻫﺴﺘﯿﻢ ﻭ ﺑﺎ #ﻣﺮﺩﻥ،ﻣﻴﺎﻥﺧﺮﻭﺍﺭﻫﺎ «#ﺧﺎﮎ»ﺧﻮﺍﻫﯿﻢ ﺧﻔﺖ.

?ﺍﻣﻴﺪﻭﺍﺭﻡ ﺍﻳﻦ ﭼﺮﺧﻪ ﺭﺍ ﺑﺎ «#ﺁﺗﺶ» ﺗﮑﻤﻴﻞ ﻧﮑﻨﻴﻢ.

ﺧﺪﺍﻳﺎ #ﺁﺏ ﻭ #ﺑﺎﺩ ﻭ #ﺧﺎﮎ ﺭﺍ ﺗﺤﻤﻞ ﮐﺮﺩﻩ ﺍﻳﻢ .

?”ﺍﻟلّٰهُمَّ أﺟِﺮْﻧٰﺎ ﻣِﻦَ ﺍﻟﻨّٰﺎﺭِ ﻳٰﺎ مُجیر”

“ﺧﺪﺍﯾﺎ ﻣﺎﺭﺍ ﺍﺯ #ﺁﺗﺶ ﺟﻬﻨﻢ ﭘﻨﺎﻩ ﺩﻩ” ?

? #ﺑﺎﺭﺍﻟﻬﺎ ؛ ﺩﺭﻫﯿﺎﻫﻮﻱ ﺯﻧﺪﮔﯽ ﺩﺭﯾﺎﻓﺘﻢ ﭼﻪ ﺩﻭﯾﺪﻥ ﻫﺎﯾﯽ ﻛﻪ ﻓﻘﻂ ﭘﺎﻫﺎﯾﻢ ﺭﺍ ﺍﺯ ﻣﻦ ﮔﺮﻓﺖ ﺩﺭﺣﺎﻟﯿﻜﻪ ﮔﻮﯾﯽ ﺍﯾﺴﺘﺎﺩﻩ ﺑﻮﺩﻡ!

?ﭼﻪ ﻏﺼﻪ ﻫﺎﯾﯽ ﻛﻪ ﻓﻘﻂ #ﺳﭙﯿﺪﻱ ﻣﻮﯾﻢ ﺣﺎﺻﻞ ﺷﺪ، ﺩﺭﺣﺎﻟﯿﻜﻪ ﻗﺼﻪ ﺍﻱ #ﻛﻮﺩﻛﺎﻧﻪ ﺑﯿﺶ ﻧﺒﻮﺩ!

?ﺩﺭﯾﺎﻓﺘﻢ ﻛﻪ ﺍﮔﺮ #ﺗﻮ ﺑﺨﻮﺍﻫﯽ می شود ﻭ ﺍﮔﺮ ﻧﻪ، #ﻧمیشود.
? #ﺑه_ﻫﻤﯿن_زﯾﺒﺎﯾﯽ_ﻭ_ﺳﺎﺩﮔﯽ!?

?ﻛﺎﺵ ﻧﻪ #ﻣﯽ_ﺩﻭﯾﺪﻡ ﻭﻧﻪ #ﻏﺼﻪ ﻣﯽ ﺧﻮﺭﺩﻡ ﺑﺠﺎﯾﺶ ﻓﻘﻂ ﺗﻮ ﺭﺍ #ﺭﺍﺿﯽ ﻧﮕﻪ ﻣﯽ ﺩﺍﺷﺘﻢ ﻭ #ﺗﺴﻠﯿﻢ ﺗﻮ می شدم.

نوای دلها:
ﭘﺪﺭﯼ ﻫﻨﮕﺎﻡ ﻣﺮﮒ به فرزندش گفت :
ﻓﺮﺯﻧﺪﻡ ﺗﻮ ﺭﺍ ﺳﻪ ﻭﺻﯿﺖ ﺩﺍﺭﻡ. امیدوارم ﺑﻪ ﺍﯾﻦ ﺳﻪ ﻭﺻﯿﺖ ﻣﻦ ﺗﻮﺟﻪ ﮐﻨﯽ!
1) ﺍﮔﺮ ﺧﻮﺍﺳﺘﯽ ﻣﻠﮑﯽ ﺑﻔﺮﻭﺷﯽ ﺍﺑﺘﺪﺍ ﺩﺳﺘﯽ ﺑﻪ ﺳﺮﻭ ﺭﻭﯾﺶ ﺑﮑﺶ ﻭ ﺑﻌﺪ ﺁﻥ ﺭﺍ ﺑﻔﺮﻭﺵ!
2) اﮔﺮ ﺧﻮﺍﺳﺘﯽ ﻗﻤﺎﺭ ﺑﺎﺯﯼ ﮐﻨﯽ ﺳﻌﯽ ﮐﻦ ﺑﺎ ﺑﺰﺭﮔﺘﺮﯾﻦ ﻗﻤﺎﺭ ﺑﺎﺯ ﺷﻬﺮ ﺑﺎﺯﯼ ﮐﻨﯽ!
3) ﺍﮔﺮ ﺧﻮﺍﺳﺘﯽ ﺳﯿﮕﺎﺭ ﯾﺎ ﺍﻓﯿﻮﻧﯽ ﺷﺮﻭﻉ ﮐﻨﯽ ﺑﺎ ﺁﺩﻡ ﺑﺰﺭﮔﺴﺎﻟﯽ ﺷﺮﻭﻉ ﮐﻦ!
ﻣﺪﺗﯽ ﭘﺲ ﺍﺯ ﻣﺮﮒ ﭘﺪﺭ، ﭘﺴﺮ ﺗﺼﻤﯿﻢ ﮔﺮﻓﺖ ﺧﺎﻧﻪ ﭘﺪﺭﯼ ﺭﺍ ﺑﻔﺮﻭﺷﺪ.
ﭘﺲ ﺑﻪ ﻧﺼﯿﺤﺖ ﭘﺪر ، ﺁﻥ ﻣﻠﮏ ﺭﺍ ﺳﺮ ﻭ ﺳﺎﻣﺎﻥ ﺩﺍﺩ.
ﭘﺲ ﺍﺯ ﺍﺗﻤﺎﻡ ﮐﺎﺭ ﺩﯾﺪ…ﺧﺎﻧﻪ ﺑﺴﯿﺎﺭ ﺯﯾﺒﺎ ﺷﺪﻩ ﻭ ﺣﯿﻒ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺑﻔﺮﻭﺷﺪ ﭘﺲ ﻣﻨﺼﺮﻑ ﺷﺪ!
ﺑﻌﺪ ﺧﻮﺍﺳﺖ ﻗﻤﺎﺭ ﺑﺎﺯﯼ ﮐﻨﺪ ؛ ﭘﺲ ﺍﺯ ﭘﺮﺱ ﻭ ﺟﻮﯼ ﻓﺮﺍﻭﺍﻥ ﺑﺰﺭﮔﺘﺮﯾﻦ ﻗﻤﺎﺭ ﺑﺎﺯ ﺷﻬﺮ ﺭﺍ ﭘﯿﺪﺍ ﮐﺮﺩ.
ﺩﯾﺪ ﺍﻭ ﺩﺭ ﺧﺮﺍﺑﻪ ﺍﯼ ﺯﻧﺪﮔﯽ ﻣﯽ ﮐﻨﺪ! ﻋﻠﺘش را ﭘﺮﺳﯿﺪ ﮔﻔﺖ:
“ﻫﻤﻪ ﺩﺍﺭﺍﯾﯿﻢ ﺭﺍ ﺩﺭ ﻗﻤﺎﺭ ﺑﺎﺧﺘﻪ ﺍﻡ!”
ﺩﺭ ﻧﺘﯿﺠﻪ ﺑﻪ ﻋﻤﻖ ﻧﺼﺎﯾﺢ ﭘﺪﺭﺵ ﭘﯽ ﺑﺮﺩ…
و میخواست ﺑﺎ ﻣﺮﺩ ﭘﻨﺠﺎﻩ ﺳﺎﻟﻪ ﺍﯼ ﮐﻪ ﭘﺪﺭ ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﺩﻭﺳﺘﺎﻧﺶ ﺑﻮﺩ ﺩﻭﺩ ﺭﺍ ﺷﺮﻭﻉ ﮐﻨﺪ ﻭﻟﯽ ﻭﻗﺘﯽ ﮐﻪ ﺍﻭ ﺭﺍ ﻧﺰﺩﯾﮏ ﺑﻪ ﻣﻮﺕ ﯾﺎﻓﺖ ﮐﻪ ﺑﺮ ﺍﺛﺮ ﻣﻮﺍﺩ ﻣﺨﺪﺭ ﺑﻮﺩ!
ﺧﺪﺍ ﺭﺍ ﺷﮑﺮ ﮐﺮﺩ ﻭ ﺑﺮﺍﯼ ﭘﺪﺭ ﺭﺣﻤﺖ ﺧﺪﺍﻭﻧﺪ ﺭﺍ ﺧﻮﺍﺳﺘﺎﺭ ﺷﺪ…

navaye_delha

 

 

 

کلامی زیبا ازامام علی(ع) :

اي مالك ! بدان اگر مهربان باشی تورا به داشتن انگيزه های پنهان متهم ميكنند، ولی مهربان باش. اگرشريف و درستكارباشی فريبت ميدهند،ولی شريف ودرستكار باش .نيكيهای امروزت را فراموش ميكنند، ولی نيكوكار باش.بهترينهای خودت را به ديگران ببخش ،حتی اگر اندك باشد . درانتها خواهی ديد آنچه مي ماند ميان تو و خداي توست، نه ميان تو ومردم…….

نوای دلها:
ﭘﺪﺭﯼ ﻫﻨﮕﺎﻡ ﻣﺮﮒ به فرزندش گفت :
ﻓﺮﺯﻧﺪﻡ ﺗﻮ ﺭﺍ ﺳﻪ ﻭﺻﯿﺖ ﺩﺍﺭﻡ. امیدوارم ﺑﻪ ﺍﯾﻦ ﺳﻪ ﻭﺻﯿﺖ ﻣﻦ ﺗﻮﺟﻪ ﮐﻨﯽ!
1) ﺍﮔﺮ ﺧﻮﺍﺳﺘﯽ ﻣﻠﮑﯽ ﺑﻔﺮﻭﺷﯽ ﺍﺑﺘﺪﺍ ﺩﺳﺘﯽ ﺑﻪ ﺳﺮﻭ ﺭﻭﯾﺶ ﺑﮑﺶ ﻭ ﺑﻌﺪ ﺁﻥ ﺭﺍ ﺑﻔﺮﻭﺵ!
2) اﮔﺮ ﺧﻮﺍﺳﺘﯽ ﻗﻤﺎﺭ ﺑﺎﺯﯼ ﮐﻨﯽ ﺳﻌﯽ ﮐﻦ ﺑﺎ ﺑﺰﺭﮔﺘﺮﯾﻦ ﻗﻤﺎﺭ ﺑﺎﺯ ﺷﻬﺮ ﺑﺎﺯﯼ ﮐﻨﯽ!
3) ﺍﮔﺮ ﺧﻮﺍﺳﺘﯽ ﺳﯿﮕﺎﺭ ﯾﺎ ﺍﻓﯿﻮﻧﯽ ﺷﺮﻭﻉ ﮐﻨﯽ ﺑﺎ ﺁﺩﻡ ﺑﺰﺭﮔﺴﺎﻟﯽ ﺷﺮﻭﻉ ﮐﻦ!
ﻣﺪﺗﯽ ﭘﺲ ﺍﺯ ﻣﺮﮒ ﭘﺪﺭ، ﭘﺴﺮ ﺗﺼﻤﯿﻢ ﮔﺮﻓﺖ ﺧﺎﻧﻪ ﭘﺪﺭﯼ ﺭﺍ ﺑﻔﺮﻭﺷﺪ.
ﭘﺲ ﺑﻪ ﻧﺼﯿﺤﺖ ﭘﺪر ، ﺁﻥ ﻣﻠﮏ ﺭﺍ ﺳﺮ ﻭ ﺳﺎﻣﺎﻥ ﺩﺍﺩ.
ﭘﺲ ﺍﺯ ﺍﺗﻤﺎﻡ ﮐﺎﺭ ﺩﯾﺪ…ﺧﺎﻧﻪ ﺑﺴﯿﺎﺭ ﺯﯾﺒﺎ ﺷﺪﻩ ﻭ ﺣﯿﻒ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺑﻔﺮﻭﺷﺪ ﭘﺲ ﻣﻨﺼﺮﻑ ﺷﺪ!
ﺑﻌﺪ ﺧﻮﺍﺳﺖ ﻗﻤﺎﺭ ﺑﺎﺯﯼ ﮐﻨﺪ ؛ ﭘﺲ ﺍﺯ ﭘﺮﺱ ﻭ ﺟﻮﯼ ﻓﺮﺍﻭﺍﻥ ﺑﺰﺭﮔﺘﺮﯾﻦ ﻗﻤﺎﺭ ﺑﺎﺯ ﺷﻬﺮ ﺭﺍ ﭘﯿﺪﺍ ﮐﺮﺩ.
ﺩﯾﺪ ﺍﻭ ﺩﺭ ﺧﺮﺍﺑﻪ ﺍﯼ ﺯﻧﺪﮔﯽ ﻣﯽ ﮐﻨﺪ! ﻋﻠﺘش را ﭘﺮﺳﯿﺪ ﮔﻔﺖ:
“ﻫﻤﻪ ﺩﺍﺭﺍﯾﯿﻢ ﺭﺍ ﺩﺭ ﻗﻤﺎﺭ ﺑﺎﺧﺘﻪ ﺍﻡ!”
ﺩﺭ ﻧﺘﯿﺠﻪ ﺑﻪ ﻋﻤﻖ ﻧﺼﺎﯾﺢ ﭘﺪﺭﺵ ﭘﯽ ﺑﺮﺩ…
و میخواست ﺑﺎ ﻣﺮﺩ ﭘﻨﺠﺎﻩ ﺳﺎﻟﻪ ﺍﯼ ﮐﻪ ﭘﺪﺭ ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﺩﻭﺳﺘﺎﻧﺶ ﺑﻮﺩ ﺩﻭﺩ ﺭﺍ ﺷﺮﻭﻉ ﮐﻨﺪ ﻭﻟﯽ ﻭﻗﺘﯽ ﮐﻪ ﺍﻭ ﺭﺍ ﻧﺰﺩﯾﮏ ﺑﻪ ﻣﻮﺕ ﯾﺎﻓﺖ ﮐﻪ ﺑﺮ ﺍﺛﺮ ﻣﻮﺍﺩ ﻣﺨﺪﺭ ﺑﻮﺩ!
ﺧﺪﺍ ﺭﺍ ﺷﮑﺮ ﮐﺮﺩ ﻭ ﺑﺮﺍﯼ ﭘﺪﺭ ﺭﺣﻤﺖ ﺧﺪﺍﻭﻧﺪ ﺭﺍ ﺧﻮﺍﺳﺘﺎﺭ ﺷﺪ…
@navaye_delha

کلامی زیبا ازامام علی(ع) :

اي مالك ! بدان اگر مهربان باشی تورا به داشتن انگيزه های پنهان متهم ميكنند، ولی مهربان باش. اگرشريف و درستكارباشی فريبت ميدهند،ولی شريف ودرستكار باش .نيكيهای امروزت را فراموش ميكنند، ولی نيكوكار باش.بهترينهای خودت را به ديگران ببخش ،حتی اگر اندك باشد . درانتها خواهی ديد آنچه مي ماند ميان تو و خداي توست، نه ميان تو ومردم…….
(حضرت رقیه خاتون س)]
چشم مهتاب به حال من بيدار گريست
باز از گريه ي من چشم شب تار گريست
باز از سينه ي خود آه كشيدم آرام
دل سنگ آب شد و آب شرربار گريست
پاره پاره جگرم از لب سرخم تا ريخت
جگر طشت بر اين روضه ي دشوار گريست
قاتلم خنده به لب دارد و انداخت مرا
ياد روزي كه طبيب از غم بيمار گريست
ياد آن روز كه آتش نفسم بند آورد
ياد آن روز كه دل در غم دلدار گريست
ياد آن روز كه جاي همه ي مردم شهر
يك يهودي به غريبي پدر زار گريست
چقدر سخت گذشته است به مردي كه بخاك
پيش چشم همه در خنده ي انظار گريست
ديد آتش كه كسي نيست بگريد بر ما
شعله زد بر در و در سوخت و تبدار گريست
در آتش زده بود و گل ياس و مادر
آن چنان خورد به ديوار كه ديوار گريست
آه از آن روز كه ديدم كه به پاي مادر
ميخ بر سر زد و خون ريخت و خونبار گريست

????????????1
حسین گفتم و شد سینه بی قرار حسن
برای اینکه حسین است سوگوار حسن

محرم و صفر اندوهگین غربت او
دو چشم علقمه گریان و اشکبار حسن

ضریح کرببلا نقره داغ تربت او
زهیر و حر و حبیبند داغدار حسن

اگر چه دور و برش از حبیب ها خالی است
امام ها همه جمعند در کنار حسن

مزار خاکی او شد ابوترابیِ محض
از آن به بعد نجف گشت خاکسار حسن

عجب نباشد اگر که به روز رستاخیز
حسین فاطمه برخیزد از جوار حسن

برای غربت او بی قرار می گریم
شبیه شمع خیالی سر مزار حسن

برای داغ دو تا ماهپاره اش یا که
برای لحظه جانسوز احتضار حسن

برای روضه او با کنایه می خوانم
مدینه ،کوچه،فدکنامه، گوشواره، حسن
………………………………………
(سنگهای بی احساس)
اگرچه پای فراق تو پیرتر گشتم
مرا ببخش عزیزم که زنده برگشتم
شبیه شعله شمعی اسیر سو سو یم
رسیده ام سر خاکت ولی به زانویم
بیا که هر دو بگرییم جای یکدیگر
برای روضه مان در عزای یکدیگر
من از گلوی تو نالم… تو هم ز چشم ترم
من از جبین تو گریم …تو هم به زخم سرم
من از اصابت آن سنگهای بی احساس
تو از نگاه یتیمت به نیزه عباس
بر آن صدای ضعیفت بر این نفس زدنم
برای چاک لبانت به جای جای تنم
من از شکستن آن ابروی جدا از هم
تو از جسارت آن دستهای نامحرم
به زخم کاری نیزه که بازی ات میداد
به نقش های کبودی که بر تنم افتاد
همین بس است بگویم که زخم تسکین است
و گوش های من از ضرب دست سنگین است
چهل شب است که با کودکان نخوابیدم
چهل شب است که از خیزران نخوابیدم
چهل شب است نه انگار چهارصد سال است…
…هنوز پیکر تو در میان گودال است
هنوز گرد تنت ازدحام میبینم
به سمت خیمه نگاه حرام میبینم
هر آنچه بود کشیده ز پیکرت بردند
مرا ببخش که دیر آمدم سرت بردند
مرا ببخش نبودم سر تو غارت شد
کنار مادرم انگشتر تو غارت شد
حسن لطفي

……………………………………

امام_حسن #مرثیه_امام_حسن

من حسینم که صفا بخش دو عالم هستم
سالها صاحب شبهای محرم هستم

من حسینم که برایم همه زاری دارند
تا بیایند حرم لحظه شماری دارند

سالها هست که یک عالمه زائر دارم
یک جهان منبری و شاعر و ذاکر دارم

دور و نزدیک همه از سر صبحی تا شام
همه با عرض ارادت شده مشغول سلام

عاشقان روز و شب سال به من می گریند
خوب و بد باز به هر حال به من می گریند

همه هستند عزادار، چهل شب گریان
به من و حال پریشانی زینب گریان

اربعین را همه دیدید چه شد دور و برم
چقدر زائر دلسوخته آمد به حرم

گر چه در هر دو جهان عاشق و مجنون دارم
ولی از غربت یک مرد دلی خون دارم

نام او می برم و لرزه می افتد به تنم
من جگر سوختهء غربت و داغ حسنم

تو که زوار نداری به فدای تو حسین
حرم انگار نداری به فدای تو حسین

دوستان تو کم و دشمن تو بسیار است
آنچه در دور و بر خویش نداری یار است

مثل تو هیچ کسی این همه بی زائر نیست
در همه سال چرا روضهء تو دائر نیست

روضه هم باشد اگر باز همه بی خبرند
گریه کن هات برادر چقدر مختصرند

یاد داری چقدر عبد و مطیعت بودم
سالها زائر شبهای بقیعت بودم

کاش می شد بدهم باز خدا را قسمت
تا که زوار خودم را بفرستم حرمت

چقدر طعنه به تنهایی تو همسر زد
دوست زد زخم زبان،دشمن تو خنجر زد

پشت خیمه همۀ لشگر تو آماده
تا که بیرون بکشند از قدمت سجاده

دوستانت همگی عرض ارادت دارند
جنگ بر پا نشده نیت غارت دارند

باز هم شکر که در خیمه نیامد آتش
یا که بی تاب نشد هیچ کسی وقت عطش

گر چه بر خیمهء تو پنجه گشودند حسن
زن و فرزند تو در خیمه نبودند حسن

از تو سجاده و از من بدنم غارت شد
زنده بودم به خدا پیرهنم غارت شد

?شاعر:
#مجتبی_شکریان

…………………………………….

امام_حسین_علیه_السلام
حضرت_زینب_سلام_الله_علیها
اربعین
رضا_باقریان (شاعر)

خیلی برایت ای برادر گریه کردم
با هر حسینم وایِ مادر، گریه کردم

خیلی صبوری کردم اشکم در نیاید
از تو که پنهان نیست، آخر گریه کردم

می خواستم اشک مرا هرگز نبینی
در خلوتم بر عون و جعفر گریه کردم

هر جا که خوردم تازیانه گریه کردی
هر جا که خوردی سنگ، خواهر، گریه کردم

در بینِ صحرا باد از هر سو می آمد
از نیزه که افتاد اصغر، گریه کردم

در کوفه خیلی ناسزا گفتند بر ما
هر جا که آمد نامِ حیدر گریه کردم

پیرِزنی که چنگ بر موی تو می زد
هر وقت آمد سمت معجر گریه کردم

تو روی نی بودی و من بالای نیزه
با زخم های مانده بر سر گریه کردم

هر دفعه که از نیزه افتادی، برایت
با خنده های شمر کافر گریه کردم

دروازه ی ساعات، آهم شعله ور شد
بر غیرتِ ساقیِ لشگر گریه کردم

یادت می آید با تو یک لحظه نباشم؟
خولی تو را که برد، مضطر گریه کردم

یادم نرفته لحظه ای که شمر آمد
با بوسه ی خنجر به حنجر، گریه کردم

حالا پس از یک اربعین پیشِ تو هستم
در راهِ وصلت صد برابر گریه کردم

………………………………….

✳السَّلامُ عَلَيْكَ یااَبا مُحَمَّدٍ یاحَسَنَ بنِ عَلِیِ اَیُّهَا المُجتَبی ..✳
مثل شمعی که دلیل مرگ یک پروانه است
غربت یک مرد گاهی از درون خانه است

دشمنان با زخم تیغ و دوستان زخم زبان
این شروع ماجرایی تلخ و بی رحمانه است

سفره ی افطار او خالیست از خودکامگی
سفره ی احسان او اما پر و پیمانه است

بیعت کوفه برایش جز غم و اندوه نیست
چون وفای عهد درکوفه فقط افسانه است

شیر صفین و جمل ترسی ندارد از نبرد
صلح او جنگ میان عاقل و دیوانه است

روزه باشی و به جای آب با زهر جفا…
این فقط یک گوشه از پایان مظلومانه است

تیرباران کسی که رفتنش هم صلح بود
کار نامردی است که با جد او بیگانه است

جعده تنها نیست…قاتل خاطرات کودکیست
قاتل او کوچه و دیوار و درب خانه است…

ابراهیم زمانی

#مرثیه_امام_حسن_مجتبی_علیه_السلام
#مدح_و_مناجات_با_امام_مجتبی

……………………………………..

سلام عیدتان مبارک
ملک وجود تحت لوای محمّد است
بحرِ بقا نمی ز عطای محمّد است
توحید زنده از نفس روح‌بخش او
قرآن کتاب مدح و ثنای محمّد است
عیسی که بر سپهر چهارم عروج کرد
طول حیات او به دعای محمّد است
هر آیه‌ای که وجه خدا را نشان دهد
آئینه‌ی تمام‌نمای محمّد است
گوشی که بشنود سخن وحی را کجاست؟
عالم پر از صدای رسای محمّد است
قرب خدا، دعای ملائک، صفای دل
در خواندن حدیث کسای محمّد است
جان لاله بر کف آید و دل با چراغ نور
در محفلی که حال و هوای محمّد است
مفتاح رمز وحدت اسلام و مسلمین
در دست‌های عقده‌گشای محمّد است
“اِنَّ الرَّجل لَیَهجُر” جز کفر محض نیست
این جنگ با کلام خدای محمّد است
شاگرد ابتدایی او کیست، جبرئیل
مرهون درس روح‌فزای محمّد است
نور ولایتش همه‌جا موج می‌زند
ظرف وجود، جام ولای محمّد است
عالم اگر که حاتم طایی شوند، باز
بر هر که بنگرند گدای محمّد است
تنها مزار و تربت پاکش مدینه نیست
ملک وجود صحن و سرای محمّد است
حصن خدا، بهشت خدا، رحمت خداست
هر جا که سایه‌ای ز لوای محمّد است
عالم بود به ظلّ لوای علی ولی
حتّی علی به ظلّ لوای محمّد است
باور کنید جز مدد جبرئیل نیست
“میثم” اگر مدیحه‌سرای محمّد است
گر دست دل به دامن احمد نمی‌زدم
اینگونه دم ز مدح محمّد نمی‌زدم

……………………………………..
حضرت_زینب سلام الله علیها

کربلا شهريست اي دل شهريارش زينب است
اعتبارش از حسين و اقتدارش زينب است

نام زينب با حسين حک گشته در ايوان دل
دل که شد بيت الحسين نقش ونگارش زينب است

شيعه دارد در دلش يکتا کتاب قيمتي
ناشرش باشد حسين ، آموزگارش زينب است

هرکه نازد بر کسي زينب بنازد بر حسين
جان زهرا اين حسين دار و ندارش زينب است

………………………………………………….

#مناجات_امام_زمان_عج

دل هست مبتلای تویاصاحب الزمان

داردبه سرهوای تویاصاحب الزمان

تاجمعه هابه خاطرتو ندبه میکنم

سرمستم ازدعای تویاصاحب الزمان

لطفی کن ازکرم که بیفتدنگاه من

یکدم به جای پای تویاصاحب الزمان

چشمم به راه مانده وگوشم به کعبه است

تابشنوم صدای تویاصاحب الزمان

میثم فدای عشق علی شدقبول کن

منهم شوم فدای تویاصاحب الزمان

توپادشاه هردوسرایی که گشته اند

شاه وگدا،گدای تویاصاحب الزمان

باشددعای حضرت زهرا به روزوشب

عجل فرج برای تویاصاحب الزمان

(عاصی)بگوکه عالم امکان برای وصل

داردکجابهای تویاصاحب الزمان

#داودتيموري
#عاصی
……………………………………………

 

 

 

لینک کوتاه
https://navayedelha.com /?p=324

36 نوشته

دیدگاه ها بسته شده اند.

دیدگاه ها بسته شده اند.